افزونه INTL PHP و کلاس NumberFormatter

ممکن است مثل امروز من بخواهید یک مقدار عددی را به واحد پولی کشوری و به صورت درست در PHP نمایش بدهید. در این صورت کلاس NumberFormatter می‌تواند کارتان را راه بیاندازد. برای مثال به تکه کد زیر نگاه کنید:

<?php
$number = 1234.56;

$iran = new NumberFormatter("fa-IR", NumberFormatter::CURRENCY);
$formatted3 = $iran->format($number);

print "IRAN: ".$formatted3.'<br>';
?>

خروجی این خطوط به این صورت خواهد بود:

بیشتر بخوانید…

پایان خدمت سربازی

My military boots.

یکم مهر ماه ۱۳۹۳ آخرین روز خدمت سربازی‌ام بود. قبلا در مورد تمام خوش‌گذرانی‌هایی که در این دوران داشته‌ام نوشته‌ام‌، و خوب نالیدن بیشتر‌، تنها اعصاب خودم را خورد می‌کند. هر چه بود گذشت‌، تمام شد، دست خودم هم نبود انتخابش‌! باید می‌بود‌، باید اتفاق می‌افتاد! همین…

رونمایی از سرویس ایمیل «ضد NSA» توسط دانش‌آموزان ام‌آی‌تی و هاروارد

بحث ایمیل امن و کل امنیت اینترنت بعد از انتشار اخبار جاسوسی‌های آمریکا (که بماند چون تنها کشوریست که مدرک مستدل بر علیهش وجود دارد‌، اسمش این‌طور دارد توی چشم فرو می‌رود‌، وگرنه که جاسوس‌ها از رگ گردن هم به ما نزدیک‌ترند) برای فعالان حرفه‌ای وب‌، نکتهٔ قابل توجهی است. حالا تعدادی از دانش‌آموزان دو دانشگاه هاروارد و ام‌آی‌تی ایمیلی را معرفی کرده‌اند که ادعا می‌کنند ایمیلی امن در برابر جاسوسی‌های NSA است.

بیشتر بخوانید…

معرفی beet، دست راست شما برای مدیریت آرشیو موزیک!

بچه که بودم‌، زیاد علاقه به گوش کردن موسیقی نداشتم. بیشتر سینما بود که جذبم می‌کرد. اما بعد‌ها بیشتر تنها شدم و موسیقی شد دوای فکر نکردن به چیز‌های بی‌خودم. الان اما دیگر موسیقی برایم دُز روزانه‌ای دارد که اگر فراموش شود‌، خمارِ خمار خواهم بود!

حالا دیگر با وجود اینترنت یک دنیا موسیقی نو می‌توان کشف کرد. اما این گستردگی منابع کشف همیشه برایم یک دردسر داشت‌، آن هم که نمی‌توانستم تِرک‌هایم را آن‌طور که باید و شاید دسته‌بندی کنم و موقع شنیدن‌، به سرعت به همان چیزی که می‌خواهم برسم. البته در مورد موسیقی فرنگی که وضع خیلی خیلی بهتر بود. موسیقی ایرانی را به لطف این سایت‌های دانلود موسیقی ندید بدید‌مان فقط و فقط باید دانه دانه گوش کرد تا بفهمی که کدام به کدام است!

کسانی که MP3 و فرمت‌های مشابهش را ساختند‌، آن‌قدر شعور داشتند که بدانند باید به دنبال راهی برای دسته‌بندی بهتر آرشیو‌های بزرگ تنگش بچسبانند که همان تَگ‌ها هستند. اما متاسفانه اکثر موسیقی‌های روی اینترنت (خصوصا وطنی‌هایش) هیچ قانون خاصی در استفاده از تگ‌ها ندارند و گاها (باز هم در نمونه ایرانی‌اش‌، اکثراً) تگ‌ها اشتباهات زیادی دارند.

بیشتر بخوانید…

org-drill ایکمس‌، رفیق حافظهٔ شما!

خوب اگر از پست‌های وبلاگم‌، مرا بشناسید می‌دانید که علاقهٔ زیادی به فلش‌کارت‌ها دارم! و این علاقه دلیلی جز عادت بدم در سریع خواندن مطالب مورد نیازم در هر لحظه و فراموشی سریع راه حل‌ها ندارد! خوب اگر مدتی مثل من کار کنید‌، می‌فهمید که در اکثر اوقات دنبال مسایل تکراری هستید که خیلی زود فراموش کرده‌اید و حالا دوباره باید وقت‌تان را به پایشان تلف کنید.

با وجود علاقهٔ زیادم به فلش کارت‌ها هرگز به طور جدی ازشان استفاده نکردم. جدای از این که علاقه‌ای به نوشتن روی کاغذ هر مطلب جدیدی که می‌خواهم به خاطر بسپارم ندارم‌، نمونهٔ کامپیوتری سریعی هم برای ذخیرهٔ فلش کارت‌هایم نمی‌شناختم. در واقع Anki عالی بود‌، ولی آن هم پروسهٔ ذخیرهٔ فلش کارتش‌، زیادی آدم را از موضوع اصلی کار دور می‌کرد. اما الان ایمکس هست‌، قابلیت Capture‌ و org-mode دوست داشتنی‌اش که در ارسال قبلی‌ام بهشان اشاره کردم هستند و فقط جای خالی org-drill برای کامل کردن حلقه خالی است.

بیشتر بخوانید…