کدنویسی بازی جاوااسکریپت به صورت زنده توسط Mary Rose

نمی‌دونم چقدر با جاوااسکریپت آشنایی دارین، ولی جدا زبان فوق‌العاده‌ایه. خصوصا این که پلتفرم جذابی داره‌، اصلا نیاز نیست چیزی کامپایل شه یا برنامه خاصی نصب شه‌، یه مرورگر و تموم، دیگه شمایید و خلاقیتتون. گاها آدم یه چیزایی می‌بینه که بدجوری سر شوق می‌آد (هوم‌! البته این شوق هزار جور می‌شه تفسیر شه‌، حتی از نوع … بی‌خیال!). این ویدئو یکی از اون ویدوئوهای Motivational واقعیه. Mary Rose توی یه کنفرانس و در حدود ۳۰ دقیقه‌، یه بازی جذاب جاوااسکریپتی رو بدون هیچ فرم‌ویری‌ای فریم‌ورکی برنامه‌نویسی می‌کنه.

برنامه نویسی کرنل لینوکس با راهنمایی The Eudyptula Challenge

عموما کسانی که از گنو/لینوکس به عنوان سیستم‌عامل اصلی‌شان استفاده می‌کنند‌، همه‌اش به خاطر چه می‌دانم‌، فرهنگ آزاد یا روش‌های گیکانه انجام کار‌هایشان نیست. حتی برای باحال‌تر به نظر رسیدن هم نیست. حقیقت این است که ما‌، علاقه به درک بیشتر ابزار‌هایمان داریم. این علاقه گاها آن‌قدر مفید است که پس از یک سر و کله زدن عمیق با یکی از همین ابزار‌ها سر حل یک مشکل خیلی کوچک‌، می‌بینی معادل ساعت‌ها کلاس درس چیز مجانی و خلاقانه‌، آن هم نه تنها در خصوص ابزارت‌، بلکه کل محیط کارت یاد گرفته‌ای.

مهم‌ترین ابزار مورد استفاده ما گنو/لینوکسی‌ها هم خود هسته لینوکس است. نرم‌افزاری که همه هنرش این است‌ که بدون در دست و پا بودنش‌، محیطی برای ارتباط نرم‌افزار‌های دیگر و ماشین‌های مورد استفاده‌مان فراهم کند. همین در دست و پا نبودنش شاید دلیل آن است که کمتر سعی کرده‌ایم بشناسیمش. چه می‌دانم شاید آن‌قدر از خوب بودنش تعریف کرده‌ایم که می‌ترسیم پا در کفش طراحانش کنیم. ولی به هر حال همه که قرار نیست برنامه نویس هسته باشند تا نیاز به فهمیدنش داشته باشند… دانش همیشه خوب است، و دانش در رابطه با ابزار‌هایی که هر روز با آن‌ها سر و کار داریم از آن هم بهتر.

بیشتر بخوانید…

از شرمنده کردن Bash و Gnu دست بردارید

چند روز اخیر اتفاق چالب توجهی در خصوص امنیت دنیای محبوب ما‌، گنو/لینوکس رخ داد که حواشی تکراری همیشگی را در پی داشت. بخش بسیار جالب قضیه برای من این بود که کشف shellshock برای خیلی‌ها مثل این بود که انگار تا کنون هیچ باگ امنیتی‌ای در هیچ لایه‌ای از ابزار‌های مورد استفادهٔ عموم رخ نداده بود! نمونه‌های خارجی عکس‌العمل‌ها را که خیلی راحت می‌توانید پیدا کنید و چیزی که در ادامه خواهد آمد‌، در حقیقت جوابیه‌ای برای آن‌هاست‌، ولی در ایران خودمان مثلا همچین مقاله‌ای منتشر می‌شود‌، و از خود مقاله جالب‌تر‌، کامنت‌هایی است که از ملت همیشه خود متخصص پندار می‌گیرد!

Richard Stallman

بیشتر بخوانید…